Jennifer Hale, aktorka dubbingująca komandor Shepard z serii Mass Effect, wypowiedziała się w debacie na temat wykorzystania głosów generowanych przez AI. Słowa kultowej femShep mogliśmy usłyszeć w filmiku opublikowanym Instagramie.
Aktorka dołączyła do kolejnego strajku gwiazd Hollywood zrzeszonych w związku zawodowym
SAG-AFTRA (
Gildii Aktorów Ekranowych – AmerykaÅ„ska Federacja Artystów Telewizyjnych i Radiowych). Od ponad półtora roku trwaÅ‚y negocjacje w tej sprawie, ale jako że nie przyniosÅ‚y one rezultatów, od 26 lipca ruszyÅ‚ nowy protest, zapowiadany już we wrzeÅ›niu 2023 roku.
Aktorzy skupieni wokół tej organizacji zdołali przeforsować wiele swoich postulatów, ale nie doszło do porozumienia w jednej sprawie: kwestii wykorzystania głosów aktorów przez algorytmy sztucznej inteligencji.
SAG-AFTRA chce mieć pewność, że wydawcy i deweloperzy gier wideo zadbają o zabezpieczenie zatrudnionych przez nich wykonawców przed przetworzeniem ich głosów przez AI bez ich zgody (oraz, rzecz jasna, bez zapłaty).
Jak napisała Hale, twórcy
„wielu wspaniaÅ‚ych gier” podpisali już porozumienia ze zwiÄ…zkiem, a opór stawia tylko
„kilka korporacji” żądnych
„nieetycznego zysku”. Dlatego uważa, że aktorzy-Å‚amistrajki (czyli pracujÄ…cy w trakcie strajku) strzelajÄ… sobie w stopÄ™ i zachÄ™ca, by nie podejmowali siÄ™ takich zleceÅ„.
Wysiłek naszych dusz jest dla nich niczym więcej, jak tylko towarem generującym zyski. Nie widzą, że miażdżą ludzkie istoty pod swoimi stopami w ślepej pogoni za pieniędzmi i zyskiem, to obrzydliwe.
W cytowanej wyżej wypowiedzi dla
BBC aktorka dodaÅ‚a, iż – na przykÅ‚ad – twórcy serii
Mass Effect mogliby wziąć jej kwestie głosowe z oryginalnej trylogii,
„pożywić nimi maszynÄ™” i niewiele później
„wypluć” nowÄ… grÄ™ z serii – z jej „wystÄ™pem” w caÅ‚oÅ›ci wygenerowanym przez AI.
Podkreśla też, że aktorzy głosowi i tak są gorzej opłacani od gwiazd filmowych i telewizyjnych, a przy obecnych propozycjach opornych deweloperów praktycznie
„nie dostawaÅ‚aby nic”. Ponadto podkreÅ›la, że jeÅ›li ich protest zostanie zignorowany, to może to dać pretekst do takiego wykorzystania AI w innych miejscach.
My, aktorzy, jesteśmy kanarkiem w kopalni węgla. Mówimy głośno, że coś jest nie tak, ale jeśli zostanie to zlekceważone, zamiecione pod dywan, ponieważ jesteśmy tylko wykonawcami, to co będzie dalej?
Źródło:
Jakub Błażewicz - GRY-OnLine
|
| Klemens
|
| 2024-08-01 15:27:49
|
|
|